Wielomilionowa dotacja na restaurację pałacu w Goszczu - Twardogorainfo.pl

Wielomilionowa dotacja na restaurację pałacu w Goszczu

Przed pałacem w Goszczu historyczna chwila. Dzięki wielomilionowej dotacji, porzucona i zapuszczona ruina może znowu stać się perłą architektury.
fot. Gmina Twardogóra

9 milionów na remont

Pieniądze pochodzą z Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. W walce o środki, gmina musiała wykazać się nie lada pracą.

Na 224 złożone do programu wnioski, tylko 20 zostało nagrodzonych dotacją. Wśród nich właśnie zamek w Goszczu. To historyczna szansa dla gminy – projekt dawał niedostępną dotychczas perspektywę renowacji zabytkowej budowli.

Na restaurację pałacu zostanie przekroczone 9 milionów złotych. To najwyższa tego typu dotacja w historii gminy.

Żywa historia okolicy

Pałac pochodzi z XVIII wieku, a przez pierwsze lata był własnością rodu von Reichenbach. W swojej historii pałac przeszedł przez dwa pożary. Pierwszy 9 lat po wybudowaniu pałacu, po czym prestiżowa budowla została odbudowana. Katastrofalny w skutkach był drugi pożar, w 1947 roku. Ostatni mieszkańcy wyprowadzili się z niego dwa lata wcześniej, więc po drugim pożarze budynek po prostu niszczał przez ponad 70 lat.

Nowe otwarcie

Pałac w Goszczu po zakończonych pracach, wizualizacja | fot. gmina Twardogóra

Na szczęście, czasy niszczenia dobiegają końca. Na początku 2021 roku rozpoczną się pracę mające na celu zabezpieczenie oraz rewitalizację terenu.

W pierwszym etapie będzie trzeba zminimalizować ryzyko zawalenia się budynku, tak aby można było bezpiecznie prowadzić prace budowlane.

Zabezpieczenie i ustabilizowanie zabytku będzie dla nas ogromnym wyzwaniem, które postawi na naszej drodze wiele trudności – jednak mam nadzieję, że za 3 lata wspólnie z mieszkańcami będziemy cieszyć się z finalnego efektu prac

Paweł Czuliński, burmistrz gminy Twardogóra

W ramach prac zostanie zamontowana platforma dla zwiedzających, sprzęt do iluminacji obiektu, monitoring oraz panele fotowoltaiczne, dzięki którym koszty utrzymania pałacu staną się dużo tańsze. W pracach weźmie udział organizacja INTBAU z Norwegii, o współpracy z którą pisaliśmy w zeszłym tygodniu:

Łączna kwota inwestycji ma się planowo zamknąć w 10 492 284,43 zł. Według założeń, 85% kosztów ma ponieść ministerialna dotacja.

>